Краса природи у Петриківському розписі

Петриківський розпис-унікальна техніка народного декоративно-ужиткового мистецтва, що у 2013 році була включена до списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Сьогодні наша невелика розповідь привідкриє таємницю, яку заховали петриківські майстри у своїх самобутніх шедеврах.

Давня людина жила в єдності з природою. Особливо важливим для неї завжди були тварини і рослини. Людина вважала їх символами життя і здоров’я, урожаю і щастя, носіями магічної сили і оберегом її життя. У будові всесвіту кожній тварині і рослині відводилось своє місце. Так виник образ «дерева життя», який є уособленням єдності людини і природи.

Одним із найпоширеніших символів в українському мистецтві є зображення «дерева життя». Його зображення знаходять в орнаменті вишитих рушників, оздобленні одягу, килимів, посуду. Світовим деревом українців є дуб, явір, верба, калина, липа.

В основі дерева лежить хрест, який символізує час доби, пори року, частини світу. В цьому образі поєднались уявлення про час, простір, життя і смерть. По вертикалі дерево розподіляється на три частини: нижню (коріння) ( підземний світ), середню (стовбур (земний світ), верхню (крону) ( небесний світ). Біля коріння зображують змій,риб,  водоплавних птахів і тварин., бо низ дерева-не лише підземний світ, але й море, річка, вода. До середньої частини – землі – туляться великі тварини: бики, коні,олені, ведмеді й люди.

У верховітті світового дерева селяться птахи і бджоли, розташовуються небесні світила. «Дерево життя» ще називають «світовим деревом». Світовими деревами українців традиційно вважаються верба, явір ,дуб, вишня,яблуня,липа.

Древо життя може відповідати й дереву роду. Найпоширеніша схема зображення світового дерева — стовбур із трьома гілочками. Такі родовідні дерева символізують долю.  Птахи, які є посередниками між світом живих і світом предків, а також охоронцями роду. При цьому вони, звичайно сидять на дереві. Інколи в ролі такої помічниці юнакові виступає змія, яка перебуває поблизу коріння дерева. Весільна символіка рясніє словесними й мальованими, вишитими зображеннями древа життя. Це й весільне гільце, й насичені шлюбною символікою настінні розписи та витинанки, й пісні, в яких мовиться про райське древо, яке породило дві ягідочки — молоду й молодого.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *