Обережно сказ


Сказ – це гостре інфекційне захворювання, яке постійно поширюється територією України. Хворіють не лише свійські та дикі тварини, а й люди.
Сказ це надзвичайно небезпечна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується летально. Лікування від сказу не існує.
Щорічно від сказу в світі гинуть від 20 до 70 тис. людей, через низьку доступність медичної допомоги та антирабічної вакцини. Сказ серед тварин реєструється у 113 країнах світу. В Україні дане захворювання реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах. У нашому регіоні значно зросла популяція лисиць, які є хранителями та розповсюджувачами вірусу серед інших тварин.
В дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, єнотів, куниць, борсуків, кажанів. У хворих на сказ тварин змінюється поведінка. Дикі тварини втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або людей, з’являється слинотеча. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають, дряпають господарів нападають на інших людей.
13 листопада цього року в с. Павлівка Світловодського району лисиця яка забігла у село покусала собаку, після спостережень за твариною 28 листопада собака загинув, проведені дослідження Кіровоградською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів  підтверджено захворювання собаки на сказ.
03.12.2018 року на засіданні державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райнній державній адміністрації встановлено карантині обмеження від 03 грудня 2018 року по 01 лютого 2019 року:

  • неблагополучна зона де введенні карантинні обмеження – територія Павлівської сільської ради – с. Павлівка, мисливські угіддя, пасовища та польові масиви.
  • загрозлива зона – територія Павлівської сільської ради – с. Вільне,

територія В.Скельовської сільської ради – с. В. Скельова, пасовища та польові масиви та мисливські угіддя  В.Скельовської та Озерської сільських рад.
Збудник сказу (вірус) знаходиться в слині хворої тварини. Небезпечним можуть бути не лише укуси але й заслинення та подряпини
Захворювання сказом є наслідком пізнього звернення покусаних осіб за медичною допомогою, порушення режиму щеплень або не завершення курсу імунізації. Єдина можливість уникнути смерті – це вакцинація.
ЩОБ ВБЕРЕГТИ СЕБЕ ТА СВОЇ БЛИЗЬКИХ ВІЖД СКАЗУ
важливо виконувати наступні правила:

  • Дотримуватись правил утримання домашніх тварин: вигулювати собак тільки на повідках, та в намордниках.
  • Не слід підбирати навіть на вигляд здорових бездоглядних тварин.
  • Ні в якому разі не треба вбивати або закопувати тварину, яка покусала людину чи іншу тварину, або у якої є ознаки схожі на сказ. Не треба таких тварин тримати ізольованими вдома. Необхідно негайно звернутися до ветеринара та медичного працівника.
  • Якщо ви помітили підозрілих тварин на вулицях міста необхідно звернутися до ветеринарів. Кожен випадок незвичайного поводження тварин (збудження тощо) потрібно перевіряти щодо захворювання на сказ.
  • Всі громадяни зобов’язані щеплювати своїх домашніх тварин.
  • Слід уникати зайвого контакту з тваринами, у першу чергу це стосується дітей.
  • Якщо стався укус необхідно терміново промити рану або місце куди потрапила слина господарським милом під великою кількістю проточної води, та негайно звернутися за допомогою в медичний заклад.

 
Олександр Кошеленко
Мисливствознавець ДП «Світловодський лісгосп»