Небезпека від дрібних тварин при відпочинку на природі

Більшість людей віддають перевагу відпочинку на природі, і всі з задоволенням здійснюють походи у ліс, люблять відпочинок біля водойм.
Але тут чекає нас небезпека: дрібні рухливі тварини, які не помітні у траві, а саме павукоподібні і комахи (жуки, мурашки, оси, комарі, мухи, метелики), земноводні та плазуни.
      Кліщі – тварини хоча й невеликі, але применшувати їх загрозу не варто. Під час укусу існує небезпека заразитися енцефалітом або хворобою Лайма. Перший може призвести до паралічу, другий загрожує важкими розладами опорно-рухового апарату та серцево-судинної системи.
Аби вберегти себе від кліща, треба дотримуватися декількох правил – носити високе взуття, заправляти штани до шкарпеток, прикривати шию та зап’ястя, узагалі намагатися мінімізувати відкриті ділянки тіла. Після прогулянки в лісі незайвим буде витрусити одяг та оглянути себе. Якщо у вашу шкіру впився кліщ, обов’язково зверніться до лікаря. Різноманітні народні методи на кшталт залиття кліща олією лише нашкодять.
           Оси, бджоли, шершні, джмелі – усі вони під час укусу впорскують у жертву отруту. І, якщо один-два жала зазвичай небезпеки не несуть (окрім випадків алергії), то декілька комах запросто можуть убити дорослу людину.
Місце укусу лікарі рекомендують протерти слабким розчином нашатирного спирту, оцту, соком петрушки або подорожника. Якщо постраждалий почуває себе погано, задихається, або ж його вкусили у горло чи ротову порожнину – якомога швидше доправляйте до медзакладу.
           Плазуни. В Україні серед них найбільш небезпечними є гадюки. Особливо навесні, у період розмноження. Проте не варто так уже жахатися зустрічі з ними – окрім того, що гадюки досить рідкісні тварини, вони ще й самі намагаються не стикатися з людиною. Водночас, не треба “заганяти” плазуна у “глухий кут” або несподівано тривожити – гадюка зреагує інстинктивно.
Якщо вам все-таки не вдалося уникнути укусу, не панікуйте й, знову ж, не вдавайтеся до народних методів. Немає змоги одразу дістатися до лікарні – покладіть постраждалого на бік. Змусьте пити багато рідини, але ні в якому разі не давайте спиртного. Рану варто промити перекисом водню (знову ж – не спиртом). Накладати джгут також не варто – це лише призведе до застою крові у тканинах та їх омертвіння.
Узагалі, як кажуть лікарі, панікувати не варто – випадки смерті від укусів гадюк в Україні досить рідкісні. Звичайно, приємного в тому мало, але, якщо організм здоровий, і медична допомога надана вчасно, то через кільканадцять годин ви й не згадаєте про неприємну зустріч.
Водночас, не варто плутати отруйну гадюку з цілком безпечним лісовим вужем, котрий, попри свою приналежність до сімейства плазунів, майже нічим вам не загрожує.
Завершує наш перелік небезпечних тварин сколопендра. Ареал її поширення – уся територія України. Сколопендра вражає людину отруйними залозами, котрі розміщені на її лапках. У результаті – шкіра отримує дуже болючий хімічний опік, через кілька годин місце опіку розпухає, температура підвищується до 39 градусів. Здоровому організму така зустріч коштуватиме кількох днів лихоманки, а от діти можуть її не пережити. Тому звернутися до лікаря обов’язково.