Начальник обласного управління Наталія Ревенко: "Як би не було складно, лісова галузь Кіровоградщини працює на результат"

2016 рік для лісової галузі, можна сказати, стресовий. Держава різко призупинила фінансування лісогосподарських заходів. Нересурсні області мусять виживати будь-якою ціною. Про те, як у таких умовах працює лісова галузь Кіровоградщини, розповідає начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Наталія РЕВЕНКО:
– За перше півріччя нинішнього року лісова галузь області не втратила позицій по пріоритетних напрямках роботи. Лісівники області забезпечили виконання всіх планових заходів лісогосподарської діяльності. За кошти від реалізації лісопродукції створено 657 гектарів лісових насаджень, 217 з яких – захисні, а 440 – лісовідновлення на площах рубок. Догляди за лісовими культурами проведено на площі майже 4000 гектарів, доповнення лісових насаджень попередніх років створення – на площі 834 гектари.
Велику увагу приділяємо створенню плантацій новорічних ялинок і вирощуванню декоративного посадкового матеріалу для ландшафтного дизайну, що дає можливість додаткових фінансових надходжень (понад 3 млн. грн. щорічно), які залучаються для ведення лісового господарства.
Цих коштів, напевне, все одно замало… Як і за рахунок чого збираєтеся виконувати державні програми по створенню захисних лісових насаджень? 
-У 2015 році закінчився термін дії Державної програми «Ліси України». На жаль, нова програма, яка б давала можливість фінансувати роботи по захисному лісорозведенню, теж не прийнята. Облуправління розробило регіональну екологічну програму «Ліси Кіровоградщини» на 2016-2020 роки, яка була прийнята на сесії обласної ради 23 березня цього року. У програмі передбачено фінансування робіт по створенню захисних лісових насаджень у 2016 році в розмірі 2,2 млн. гривень, а до 2020 року – трохи більше – у межах 2,5 млн. гривень щороку. Програма уже діє.
– Для лісівників літо – це час чи не найбільшої тривоги. Державної фінансової підтримки на охорону лісів від пожеж знову ж таки – немає. Та й під час кризи в Україні вберегти ліс і від крадіїв стає все складніше.
– Це справді зараз найбільша тривога. Лісові господарства вчасно провели цілий комплекс профілактичних та попереджувальних заходів з охорони лісів від пожеж, посилили інформаційно-роз’яснювальну роботу у пресі, в інтернет-ресурсах, на радіо, телебаченні, на сторінках нашого часопису «Світ лісу». Нині працівники лісової охорони ведуть цілодобове патрулювання лісових масивів. Так, нам вдалося у цьому році уникнути лісових пожеж в області. А щодо незаконних рубок, то, незважаючи на посилену роботу лісової охорони, рейдових бригад статистика є невтішною. З початку року державна лісова охорона виявила 14 випадків незаконних рубок загальною масою 125 кубометрів. Сума заподіяної шкоди склала близько 590 тис. гривень, з яких відшкодовано 27,7 тис. гривень. Невстановленими лісопорушниками скоєно 6 випадків незаконних рубок масою 116 куб. м. Сума заподіяної шкоди понад 500 тис. гривень, 6 справ передано до слідчих органів для встановлення осіб лісопорушників та стягнення збитків.
– А тепер про так звані законні рубки. Останнім часом у суспільстві побутують різні, часом протилежні думки щодо здійснення рубок у лісах. Які рубки проводяться у лісових насадженнях області?
– Для підвищення стійкості та продуктивності деревостанів, їх оздоровлення та посилення захисних функцій підприємства провели рубки формування і оздоровлення лісів на площі 1162 гектари, у тому числі рубки у молодняках на площі 355 гектарів. Обсяг заготовленої ліквідної деревини від проведення цих рубок склав 56 тис. кубометрів, що майже на 10 тис. кубометрів менше порівняно з відповідним періодом минулого року.
Під час рубок головного користування (рубок стиглого лісу) заготовили у першому півріччі 24 тис. кубометрів, що складає 58 відсотків від наявного лісосічного фонду 2016 року.
– Деякі лісгоспи мають деревопереробні цехи. Вони використовують саме ту сировину, яку одержали  підприємства від рубок? І чи не збиткові вони?
– Так, тут переробляють саме ту деревину, яку одержали в процесі рубок формування та оздоровлення лісів. А щодо того, чи не збиткові – назву кілька цифр. Лісогосподарські підприємства переробили 7 тис. кубометрів деревини. Загальний випуск продукції переробки з одного кубічного метра деревини становить 2628 гривень.
Нинішнього року вже вироблено продукції більш ніж на 18 млн. гривень. На деревообробних дільницях працює 67 чоловік. Середня заробітна плата у деревообробному секторі становить 10583 гривні. Отже, робіть висновки, чи вигідно це лісовій галузі і працівникам.
– Цей рік особливий для лісового господарства. Найболючішою темою стала відсутність бюджетного фінансування лісгоспів південних районів. У який спосіб знаходите шляхи виходу з кризової ситуації?
– Справді, нинішнього року частка фінансування підприємств за рахунок власних коштів становить 98 відсотків (47,9 млн. гривень). У вигляді асигнувань із загального фонду державного бюджету надійшло в галузь лише 900 тисяч гривень для фінансування природно-заповідної установи (ДСДЛЦ “Веселі Боковеньки”) та 106 тис. гривень – із коштів місцевого бюджету.
 Зрозуміло, що основним джерелом надходжень є все-таки реалізація лісової продукції, у першому півріччі її реалізовано на 67 млн. гривень. У цілому ж обсяг реалізації збільшився на 36 % і становив 91 млн. гривень. Додаткові джерела знаходимо самі. Окрім лісопродукції підприємства щороку збільшують продаж ще й декоративного посадкового матеріалу, новорічних ялинок та сільськогосподарської продукції.
Щодо коштів обласного бюджету, то на сьогодні Департамент екології та природних ресурсів Кіровоградської облдержадміністрації провів тендерну процедуру закупівлі послуг по створенню захисних лісових насаджень на загальну суму понад 2 млн. гривень. Чотири підприємства Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства брали участь у цій тендерній процедурі.
Якщо говорити про реалізацію лісопродукції, то є чимало нарікань з боку споживачів. Кажуть, що виставленої деревини на торгах стає все менше та й взяти участь у них місцевим споживачам стало складніше. Чим це зумовлено?
– Відповідно до вимог наказу Державного комітету лісового господарства України № 42 від 19.02.2007 р. реалізація деревини відбувається тільки на аукціонах, які проводяться щоквартально. На аукціон виставляється вся заготовлена лісова продукція, окрім тієї, що йде на власну переробку та для господарських потреб. Звинувачувати лісівників завжди легше, але якщо розібратися глибше, то виникає чимало запитань і до самих споживачів, які купують деревину. Зокрема, щодо наявності у них спеціального обладнання, зазначених обсягів переробки продукції. А також чи мають вони відповідних фахівців і чи оформлені вони офіційно. Тільки ті, у кого дозвільні документи в порядку, таких проблем не мають.
Але цю проблему можливо вирішити лише на державному рівні через контроль за видачею дозволів на вид діяльності – переробка деревини.
А якщо говорити відверто, то глибокою переробкою деревини в області займається фактично одне підприємство.
У районах області саме більшість лісгоспів є бюджетоутворюючими підприємствами. Чи зменшились податки до місцевих бюджетів за відсутності державного фінансування цьогоріч?
– Лісгоспи області з початку року сплатили до зведеного державного бюджету вдвічі більше, ніж минулого року, податків, зборів і обов’язкових платежів. І це при тому, що обсяги рубок зменшились. Збільшення відбулось за рахунок підвищення ефективності використання лісосировинних ресурсів та вартості деревини. Лісокористування в області залишається невиснажливим, тобто використання річного приросту по обласному управлінню не перевищує 70 відсотків. Загалом за перше півріччя внесок лісових підприємств у державну скарбницю становив 38 млн. гривень, з них майже 10 мільйонів – податки до місцевих бюджетів. Крім того, сплачено ще єдиний соціальний внесок у сумі 8,7 млн. гривень. 
– Деревопереробка рентабельна, там зарплати дуже високі. А у тих, хто садить та доглядає ліс? Адже не всі підприємства в області є ресурсними?
– Лісова галузь Кіровоградщини є складовою економічного потенціалу регіону і забезпечує роботою майже 900 жителів сільської місцевості. Середня заробітна плата в лісовому господарстві області становить 7730 гривень проти 4605 гривень у 2015 році. Заборгованості із виплати заробітної плати немає. Проте степові лісгоспи (Долинський, Компаніївський, Онуфріївський та Світловодський), пріоритетне завдання яких збільшення лісистості регіону за рахунок лісорозведення, мають мінімальні фінансові надходження від реалізації лісопродукції та побічного користування і забезпечують лише самовиживання. Працівники тут отримують заробітну плату на рівні 3-3,5 тис. гривень і не мають  належного соціального захисту, передбаченого Галузевою угодою. Минулого року ці підприємства на 50-60 відсотків фінсувалися із держбюджету. Охорона лісів та захисне лісорозведення – це питання державної ваги, і тому держава має опікуватись цими проблемами.
Дуже хочеться вірити в те, що галузева реформа, яка наближається, законодавчо забезпечить справедливий розподіл фінансових надходжень від лісокористування на відновлення і примноження лісового ресурсу і завдяки цьому поліпшить соціальний захист працівників лісу південного регіону держави. Захисні насадження для степової аграрної Кіровоградщини – це питання екологічного благополуччя. І якщо не дбати про них, то лісові ресурси швидко вичерпаються, а екологічна ситуація погіршуватиметься. Ми не можемо цього допустити.
Розмову вела Марія Лебідь